• Planetárium a Solivar v Prešove

          • exkurzia - 4. ročník

            Dňa 3.10.2023 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili exkurzie v Prešove. Navštívili národnú kultúrnu pamiatku Solivar a Hvezdáreň s planetáriom. V prvej časti sa žiaci z pútavého výkladu dozvedeli množstvo informácií, ako sa soľ ťažila a neskôr varila zo soľanky v období 17. storočia. Svetom astronómie ich ďalej sprevádzali lektori v Planetáriu, kde si žiaci prostredníctvom rozprávky, prednášky a pozorovaním hviezd za bieleho dňa rozšírili vedomosti, ktoré získali na hodinách prírodovedy. Veríme, že exkurzia bola pre všetkých žiakov zaujímavá a obohacujúca.

            Za exkurziu bola zodpovedná Mgr. Katarína Budzáková

        • Letecké múzeum Košice, historické námestie Košíc
          • Letecké múzeum Košice, historické námestie Košíc

          • 9. ročník - exkurzia

            Dňa 03.10.2023 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili exkurzie v Košiciach. V pláne mali prehliadku Leteckého múzea a historického centra Košíc. V prvej etape absolvovali expozíciu lietadiel, stíhačiek, vrtuľníkov a mnoho ďalších exponátov, ktoré sa v múzeu nachádzali. Prehliadkou nás sprevádzal lektor, ktorý žiakom rozprával o histórii jednotlivých exponátov. Žiaci mali dokonca aj možnosť vstúpiť do prezidentského lietadla. Exkurziu  ukončili prehliadkou historického námestia a návštevy Dómu svätej Alžbety. Žiaci našej školy boli veľmi šikovní a disciplinovaní, za čo im patrí pochvala. Táto exkurzia obohatila edukačný proces deviateho ročníka a žiaci si odniesli nové vedomosti, skúsenosti, ale aj zážitky.

            Za exkurziu bol zodpovedný Mgr. Róbert Duda (foto vo fotoalbume)

        • Čisté hory 2023
          • Čisté hory 2023

          • Dňa 30.09.2023  sa 15 žiakov piateho a šiesteho ročníka s pani učiteľkami Ing. Máriou Švorcovou, a Mgr. Annou Budzákovou rozhodli  pomôcť prírode, a zúčastnili sa na podujatí: Čisté hory. Pán lesník Ľ. Fabián žiakom rozdal vrecia na odpad, rukavice a ukázal im plochu, ktorú treba vyzbierať - okolie cesty od Štrbského Plesa na Popradské Pleso a späť. Naši dobrovoľníci sa usilovne  pustili do čistenia lesa a nazbierali spolu  62 kg rôzneho odpadu. Pán lesník ich pochválil, že boli najlepší zberači  v tento deň v okolí Štrbského Plesa. Tiež nám porozprával zaujímavosti o tatranskej prírode a  o  dôležitosti jej ochrany, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Žiaci dostali peknú nálepku a potešili sa, že aj ich zásluhou  je príroda krajšia.

            Za akciu boli zodpovedné Ing. Mári Švorcová a Mgr. Anna Budzáková (foto vo fotoalbume).

          • Exkurzia - Červený Kláštor

          • 7. ročník

            V dňoch 20.9. a 27.9.2023 navštívili žiaci siedmeho ročníka národnú kultúrnu pamiatku - Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor. Dejepisná exkurzia bola zameraná na život mníchov v kláštore a cirkev v stredoveku. Dozvedeli sa o prísnych pravidlách, ktorými sa mnísi riadili, a nahliadli do záhrad, ktoré obrábali. V interaktívnej časti výstavy nechýbali prekladové slovníky a staré herbáre, vyskúšali si kaligrafiu, podľa vzorov stredovekých mníchov, a vypočuli si legendu o lietajúcom Cypriánovi. 

            Ďakujeme Múzeu Červený Kláštor za prehliadku a tešíme sa na ďalšie. Mgr. Lizáková, Mgr. Kolumberová, Mgr. Bolcarovičová

            (foto vo fotoalbume)

        • Šípky sa začervenali a rozhýbali deti
          • Šípky sa začervenali a rozhýbali deti

          • Ochrana života a zdravia - prierezová téma, 1. stupeň

            Vo štvrtok 21. septembra využili žiaci 1. stupňa krásny slnečný deň a strávili ho v prírode. Najskôr v triedach hovorili o liečivých rastlinách a ich širokom využití pre zdravie ľudí. Porozprávali sa aj o potrebe ochrany prírody a životného prostredia. Následne  sa vybrali do okolia obce, kde žiaci zbierali šípky, ktoré sú mimoriadne zdravé a bohaté na vitamín C. Nazbierané plody jednotlivé triedy doniesli do školy, kde boli odvážené a zaradené do súťaže v zbere šípok. Súťaž stále pokračuje. Po jej ukončení a vyhodnotení sa dozvieme, ktorá trieda nazbierala najviac. Vychádzku ukončili hrami v prírode. Deťom sa pobyt v prírode páčil a spoločne si to užili. Šípky sú skutočný dar od prírody. Nie nadarmo naše staré mamy nedajú dopustiť na šípkový čaj či džem. Ďakujeme všetkým pani učiteľkám, že pripravili pre žiakov túto aktivitu a žiakom, že usilovne zbierali šípky. (foto vo fotoalbume)

             

        • Dopravná výchova
          • Dopravná výchova

          • 8. ročník

            Aj v tomto školskom roku sme opäť zrealizovali v dvoch etapách prierezovú tému – dopravná výchova. Hlavným cieľom bolo zvládnutie teoretických a praktických zručnosti pri jazde na bicykli priamo v cestnej premávke. Žiaci absolvovali trasu z Lendaku, cez Tatranskú Kotlinu až do Spišskej Belej. Na cyklistickom chodníku  absolvovali výuku v dvoch fázach. Prvou časťou boli preukázanie praktických ale aj teoretických vedomostí na šiestich stanovištiach. Precvičili si tak napríklad modelovú situáciu zranenej osoby, vyriešenie  križovatky, poznanie dopravných značiek, práce s turistickou mapou atď. Pri spätnej ceste absolvovali cyklistické preteky od rybníka v Spišskej Belej po Šarpanec v celkovej dĺžke 5 km. Tu museli preukázať súťaživosť a svoju úroveň vytrvalostných schopností. Veľké poďakovanie patrí triednym učiteľom ôsmeho ročníka a ich žiakom za zvládnutie náročnej prierezovej témy a disciplinovanú jazdu priamo v teréne.

            Výsledky:

            Poradie tried: - práca na 6 stanovištiach, za ktoré dostali body

            1. miesto  - VIII.A (chlapci 51 b, dievčatá 52,5 b, spolu 103,5 b)

            2. miesto – VIII.B (chlapci 52,5 b, dievčatá 50,5 b, spolu 103 b)

            3. miesto – VIII.C (chlapci 48,5 b, dievčatá 52 b, spolu 100,5 b)

            4. miesto – VIII.D (chlapci 42,5 b, dievčatá 38 b, spolu 80,5 b)

            Cyklistické preteky:

            Kategória dievčatá:

            1. miesto – Laura Majerčáková             VIII.D      12:47 min

            2. miesto – Vanesa Koščáková              VIII.D      13:03 min

            3. miesto – Natália Britaňáková             VIII.D      13:16 min

            Kategória chlapci:

            1. miesto – Pavol Gallik                        VIII.C      10:58 min

            2. miesto – Dominik Neupauer             VIII.C      11:28 min

            3. miesto – Michal Halčin                      VIII.B      11:38 min

            Za bezpečný priebeh dopravnej výchovy a za pomoc pri realizácii ďakujeme kolegom Mgr. Martinovi Habiňákovi, Mgr. Ivete Budzákovej, Mgr. Jánovi Stupákovi, Mgr. Tomáši Hudáčekovi.

            Za metodickú prípravu a organizačné zabezpečenie patrí vďaka  Mgr. Róbertovi Dudovi. (foto vo fotoalbum)

        • Exkurzia Spišská Belá - Strážky
          • Exkurzia Spišská Belá - Strážky

          • 3. ročník

            Začiatok školského roka bol pre žiakov 3. ročníkov zážitkový, pretože sa dňa 22.9.2023 zúčastnili exkurzie múzeí J. M. Petzvala a Michala Greisigera v Spišskej Belej. Poznávací výlet pokračoval návštevou kaštieľa v Strážkach. Počas tejto exkurzie sa žiaci dozvedeli nové informácie a videli krásne miesta blízkeho okolia. Zrelaxovali v nádhernom zámockom parku a spoločne sa ponaháňali. Získané poznatky môžu žiaci využiť v predmete Vlastiveda, s ktorým sa práve v tomto školskom roku oboznamujú. Už teraz sa tešia na ďalšie vlastivedné bádanie a výlety po okolí Lendaku.

            Za realizáciu exkurzia bola zodpovedná Mgr. Ružena Vaverčáková a triedne učiteľky. (foto vo fotoalbume)

        • „Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ (latinské príslovie)
          • „Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ (latinské príslovie)

          • Zdravotná výchova - prierezová téma Ochrana života a zdravia, 2. stupeň

            Zdravotná výchova umožňuje viesť žiakov k ochrane svojho života a zdravia, aj života a zdravia iných na veku primeranej úrovni rôznymi uvedomelými činnosťami a aktivitami. Pre žiakov ôsmeho ročníka sme pripravili aktivity, kde si mohli overiť a zdokonaliť svoje teoretické vedomosti a praktické zručnosti v poskytovaní predlekárskej prvej pomoci. Prierezovú tému absolvovali zvlášť chlapci a následne aj dievčatá. Na modelových situáciách si precvičili zásady poskytovania prvej pomoci pri krvácaní, popálenine, zlomenine, vyvrtnutí, bezvedomí ale aj pri poranení hrudníka. Nakoniec si vyskúšali aj kardio-pulmonálnu resuscitáciu. Teoretické vedomosti si preverili v krátkom teste. Na jednotlivých stanovištiach získavali za svoju prácu body, ktoré určili najlepších zdravotníkov.

            Chlapci:

            1.miesto –  8.C trieda

            2. miesto – 8.D trieda

            3. miesto – 8.A trieda

            4. miesto – 8.B trieda

            Dievčatá:

            1.miesto –  8. B trieda

            2. miesto – 8.D trieda

            3. miesto – 8.A trieda

            4. miesto – 8.C trieda

            Za metodickú prípravu a realizáciu tejto akcie bola zodpovedná Mgr. Janka Figlárová. (foto vo fotoalbume)

        • BIELA  PASTELKA – VEREJNÁ ZBIERKA NA POMOC NEVIDIACIM A SLABOZRAKÝM AJ V NAŠEJ ŠKOLE
          • BIELA PASTELKA – VEREJNÁ ZBIERKA NA POMOC NEVIDIACIM A SLABOZRAKÝM AJ V NAŠEJ ŠKOLE

          • Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. 22.9.2023 je vyhlásený hlavný zbierkový deň. V našej škole bude zbierka prebiehať  od 20.9. do 21.9.2023.

            Veľmi pekne ďakujeme!

        • Účelové cvičenie
          • Účelové cvičenie

          • 2. stupeň

            Dňa 13.9.2023 žiaci  2. stupňa  absolvovali účelové cvičenie na kopci Kicora. Pre žiakov bolo pripravených  9 stanovíšť: prekážková dráha, jazda zručnosti, streľba zo vzduchovky, bylinky, hod vortexom na cieľ, KPR, šikovný klinec, zvuky zvierat  v prírode a morzeovka. Na jednotlivých stanovištiach učitelia žiakom pridelili body alebo čas, za ktorý úlohu vyriešili.  Po skončení účelového cvičenia  sme porovnali triedy v rámci ročníka a dopadlo to takto: 

            5.  ročník:

            1.         5.D 32b.

            2.         5.C/B 26b.

            3.         5.A 21b.

            6. ročník:

            1.         6.C 32b.

            2.         6.D 27b.

            3.         6.B 26b.

            4.         6.A 22b.

            7. ročník:

            1.         7.B 39b.

            2.         7.E 38b.

            3.         7.C 32b.

            4.         7.D 29b.

            5.         7.A 24b.

            8. ročník:

            1.         8.D 32b.

            2.         8.C 31b.

            3.         8.A 27b.

            4.         8.B 23 b .

            9. ročník:

            1.         9.B 30b.

            2.         9.C/D 29b.

            3.         9.A 27b.

            Za prípravu stanovíšť veľmi pekne ďakujeme pedagógom:  Mgr. Róbertovi Dudovi, Mgr. Daniele Gallikovej, Mgr. Ivete Pavlíkovej, Ing. Stanislavovi Halčinovi, Mgr. Ivane Budzákovej, Ing. Ivane Suchanovskej, Mgr. Jánovi Stupákovi, Mgr. Jane Figlárovej, Mgr. Štefanovi Halčinovi  a žiakom 9.C, ktorí viedli stanovište zdravotnej výchovy. Vďaka za bezproblémový priebeh účelového cvičenia patrí aj učiteľom, ktorí sprevádzali jednotlivé triedy. Veríme, že sa žiakom  účelové cvičenie páčilo a v druhom polroku si ho zopakujeme.

            Za metodickú prípravu  a organizačné zabezpečenie účelového cvičenia bol zodpovedný Mgr. Tomáš Hudáček, ktorému tiež ďakujeme. (foto vo fotoalbume)